درمان hiv در ایران

« ماده مولیبدن ۹۹ – تکنسیم M 99  در حال حاضر تنها در چند کشور از جمله بلژیک، کانادا، آفریقای جنوبی، هلند، انگلیس، چین، هند و دو الی سه کشور دیگر تولید می شود و ایران در حقیقت جز معدود کشورهای تولید کننده این رادیو داور است.»

پرونده علم در ۳۰ ساله انقلاب اسلامی پرونده قطوری است که برگهای زرین آن نشان از تلاش محققان ایرانی در سه دهه گذشته دارد.

برخی از این تلاشها مرهون تلاش مردان و زنان سپید پوشی است که با تلاش در آزمایشگاهها به حاکمیت «نتوانستن» پایان دادند.

به گزارش خبرنگار مهر، گروه فناوریهای نوین خبرگزاری مهر در بررسی بسیار کوتاه و اجمالی به سرفصلهایی از این موفقیت ها که در طول این سالها بدست آمده، اشاره کرده است. تولید داروهای مورد نیاز با توجه به روند رو به رشد جمعیت کشور و مشکلات بهداشتی و درمانی کشور از اهمیت بسزایی برخوردار بود.

در سالهای اخیر محققان ایرانی توانستند با تلاش بسیار در بخش داروسازی، داروهایی که را که در سالهای اولیه انقلاب به طور کامل از خارج از کشور وارد می شدند را در داخل تولید کنند. اما نکته مهم تر در تولیدات دارویی این بود که برخی از داروهای مورد نیاز بیماران به فناوریهای پیچیده نیاز داشت که تنها با فراهم شدن بستر تحقیقاتی آن امکان دستیابی به آن فراهم شد.

تولید داروی کنترل بیماری ایدز IMOD توسط محققان ایرانی

دانشمندان ایرانی داروی کنترل بیماری ایدز IMOD را تولید کردند. این دارو دارای ریشه گیاهی است و با استفاده از دانش نانو و بیوتکنولوژی تولید شده است. داروی مذکور بر روی سیستم حیاتی و ایمنی بدن بسیار موثر عمل کرده و بیمار را از مرحله خطرناک ایدز خارج می کند. دستیابی به این دارو بیش از ۵ سال به طول انجامیده و دارویی برای کنترل این بیماری و نه درمان قطعی آن است.

داروی IMOD به عنوان داروی کنترل بیماری ایدز و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن یکی از داروهای موثر در درمان بیماری های عفونی از جمله ایدز است و ۶۵ درصد از بیماران در مدت ۲۱ ماه سطح سیستم ایمنی آنها به طور کامل افزایش یافت و عارضه دارویی قابل ذکری نیز نداشتند.

“سینوکس” داروی ایرانی برای درمان ام اس
داروی ایرانی سینوکس برای درمان بیماری ام اس از سوی محققان ایرانی تولید شد. این دارو مشابه داروی خارجی آوانکس است که تنها در ایران تولید می شود.

تولید اسورال و تبدیل ایران به دومین تولید کننده داروی خوراکی تالاسمی

با رونمایی “اسورال” ایران به عنوان دومین تولید کننده داروی خوراکی “دفراسیروکس” در دنیا تبدیل شد و توانست جدیدترین قرص خوراکی بیماران تالاسمی با نام “اسورال” Osveral را تولید کند.

داروی دسفرال که اکنون از سوی بیماران تالاسمی مصرف می شود باید هفته ای پنج بار به صورت زیرجلدی به وسیله پمپ مخصوص به مدت ۴ تا ۵ ساعت تزریق شود که با تولید داروی جدید این بیماران امکان مصرف داروی خوراکی را خواهند داشت.

محققان پروژه تولید داروی خوراکی بیماران تالاسمی همزمان بر روی تولید ماده اولیه و ادامه تولید دارو از ماده اولیه تهیه شده از کشور هند تلاش می کردند و همزمان این دو کار را به نتیجه رساندند. دسترسی بهتر این دارو موجب می شود مصرف این دارو در کشور افزایش یابد و حدود ۱۸ هزار بیمار تالاسمی ماژور در کشور از آن بهره ببرند. فرمولاسیون دارو از ابتدای سال ۸۴ آغاز شد و تولید مواد اولیه نیز در یک سایت صنعتی در شهر سمنان انجام گرفت. مراحل انحلال و باز شدن قرص در بدن دقیقاً مشابه نوع خارجی آن است و از نظر فرمول انحلال تفاوتی میان این دو وجود ندارد.

تولید آلواسکین؛ دستاورد بزرگ محققان ایرانی برای درمان سوختگی

محققان ایرانی به “آلواسکین” (Alloskin) به عنوان جانشینی مناسب برای درمان بیماران دچار سوختگی دست یافتند. آلواسکین برای درمان سوختگی های عمیق با درجه ۲ و ۳ کاربرد دارد زیرا این بیماران در مراحل اولیه در اثر عفونت یا از دست دادن آب و الکترولیتها از بین می روند. با استفاده از فیبروپلاستهای کشت داده شده آلوژنیک می توان از این عوارض مثل نفوذ میکروب از محیط بیرون زخم و از دست دادن آب و الکترولیت جلوگیری می کند و چنین بیمارانی را از مرگ نجات می دهد.

این روش در مقایسه با روشهای دیگر ساده تر، موثرتر و کم هزینه تر بوده است و در این روش فیبروبلاستهای کشت داده شده باعث تحریک اپیدرمیزه شدن زخم شده و تشکیل بافت همبندی شبیه درم را تسریع می کند.

“آنژی پارس” تولید داروی گیاهی زخم پای دیابتی در کشور

به گزارش مهر، داروی گیاهی ایرانی با عنوان “آنژی پارس” که در درمان زخم پای دیابتی نقش مهمی دارد در کشور رونمایی و به جامعه پزشکی دنیا معرفی شد. این داروی کاملا ایرانی دارای اساس گیاهی است و از گیاهان دارویی که در فرهنگ ما نیز مورد استفاده قرار می گیرند با یک باز ترکیب دوباره تولید شده است. تحقیقات نشان داده که این دارو در مورد سایر زخم ها هم موثر است.

این دارو برای نخستین بار در جهان عرضه می شود و برای بیماری دیابت که یکی از بیماری های مهم دنیا و شیوع آن گسترش پیدا کرده است به طور ویژه کاربرد دارد. قطع پا یکی از مهمترین عوارض دیابت است که سالانه ۱۰ هزار نفر دیابتی دچار قطع عضو و ۷۵ هزار نفر دیابتی نیز دچار زخم می شوند.

داروی آنژی پارس توانسته است مهمترین عارضه دیابت که اشکال در عروق بسیار ریز و کوچک است را درمان کند و بر اساس تحقیقاتی که شده در رگ سازی کوچک نیز موثر است. این دارو به سه نوع خوراکی، تزریقی و موضعی قابل استفاده است. آنژی پارس Angipars به همت و تلاش هفت ساله محققان ایرانی ابداع شده است.
تولید “اسپینال” داروی گیاهی ضد سرطان گوارش

محققان کشور داروی گیاهی ضد سرطان گوارش را رونمایی کردند. این داروی گیاهی با نام Spinal – Z پس از ۱۶ سال تحقیق حاصل شد.

تولید انبوه رادیو داروی مولیبدن ۹۹ – تکنسیم M 99 در کشور

سازمان انرژی اتمی ایران توانست به تولید انبوه رادیو داروی مولیبدن ۹۹ – تکنسیمM99 تکنسیم M99 در کشور و خودکفایی در این زمینه دست یابد. این ماده دارویی که در تشخیص بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری هایی که نیاز به اسکن از ماهیچه های قلبی، مغز  استخوان، غدد بزاقی، تیروئید، پاراتیروئید، شش ها، کبد، کلیه و … دارند در تمام مراحل توسط متخصصان و فارغ التحصیلان دانشگاه های داخلی تهیه و تولید شد.

ماده مولیبدن ۹۹ – تکنسیم M 99  در حال حاضر تنها در چند کشور از جمله بلژیک، کانادا، آفریقای جنوبی، هلند، انگلیس، چین، هند و دو الی سه کشور دیگر تولید می شود و ایران در حقیقت جز معدود کشورهای تولید کننده این رادیو داور است.

تولید داروی گاما ایمونکس و پیوستن ایران به جمع سه کشورتولید کننده

داروی گاما ایمونکس توسط پژوهشگران ایرانی در کشور تولید شد و ایران به سه کشور تولید کننده داروی اینترفرون گاما-۱Bنوترکیب انسانی پیوست. این دارو به منظور کاهش تکرار و شدت عفونت های همراه با بیماری گرانولوماتوز مزمن به عنوان درمان کمکی و همچنین در کاهش روند پیشرفت بیماری استئوپتروزیس بدخیم و شدید به کار می رود.

استفاده از داروی گاما ایمونکس در مسائل بالینی جدید، جانبازان شیمیایی، عفونت های CGD، برخی عفونت های ویروسی و سرطانها از عرصه های جدید کاربرد این دارو است. تحقیقات تولید دارو از ده سال پیش آغاز شد.

تولید داروی “پگیلیتد اینترفرون” با نام پگافرون برای درمان هپاتیت C

تولید داروی “پگیلیتد اینترفرون” با نام پگافرون برای درمان هپاتیت C از سوی محققان ایرانی محقق شد. تولید داروی پگیلیتد اینترفرون ایران را به عنوان دومین تولید کننده داروی بیوتکنولوژی‌ هپاتیت C در جهان تبدیل کرد. داروی “پگیلیتد اینترفرون” به دلیل وجود این مولکول از اثربخشی طولانی مدت تری نسبت به دیگر داروهای مورد مصرف بیماران مبتلا به هپاتیت C برخوردار است.

در حال حاضر در دنیا، داروی “پگیلیتد اینترفرون” به عنوان یک داروی خاص در درمان بیماران هپاتیت C بکار می رود که در واقع اینترفرون با اثر طولانی است و قیمت بالایی نیز دارد. این دارو در دنیا از سوی شرکت سویسی “Roch” یکی از معروف ترین شرکتهای بیوتکنولوژی دارویی جهان تولید می شود و محققان ایرانی توانسته اند این دارو را در کشور و با کمک دانش بومی تولید کنند.

دستیابی ایران به دانش تولید فرآورده های نوترکیب دارویی در مقیاس صنعتی

به گزارش مهر، با افتتاح بزرگترین مجتمع تولید داروهای نوترکیب در جنوب غربی و غرب آسیا شامل خطوط تولید واکسن هپاتیت B، ارتیروپویتین، آلفا اینترفرون و استرپتوکیناز ایران دستیابی به دانش زیست فناوری و تولید فرآورده های مختلف نوترکیبی در مقیاس صنعتی دست یافت.

این طرح ملی در مجموعه ای به مساحتی حدود ۵۰ هزارمتر مربع ایجاد شد و بخشهای متنوعی شامل بخش تولید فرآورده های نوترکیب را در بر می گیرد. ”استرپتوکیناز” جهت حل لخته های رگهای خونی، “آلفا اینترفرون” جهت درمان عفونتهای ویروسی و “اریتروپویتین” جهت پیشگیری یا درمان کم خونی ناشی از شرایطی چون ایدز، سرطان یا جراحی با تلاش محققان کشور از این پس در داخل تهیه و تولید می شوند.

واکسن هپاتیت B تولید شده توسط محققان کشور نیز مورد استفاده در واکسیناسیون قرار گرفت و مواد اولیه و محصولات نهایی پروتئین های نوترکیب دارویی شامل ارتیروپویتین، آلفا اینترفرون و استرپتوکیناز در مقیاس صنعتی در این مجتمع تولید می شود.

در حال حاضر واکسن کلاسیک ضد حصبه، واکسن کلاسیک ضد وبا، آنتی ژن های سوماتیک و فلاژله ای گروه های A، B،C، D سالمونلا، آنتی ژن ویرولانت سالمونلا، آنتی ژن بروسلا آبورتوس، سرم های کنترل مثبت و منفی، آنتی سرم های ویبرتو کلرا پلی والان، آنتی سرم های پلی والان آبورتوس و ملی تنیس، پلاسمای گواگولاز و آنتی ژن رزبنگال تولید می شود.

در حال حاضر انستیتو پاستور ایران دارای بخشهای تولیدی ب ث ژ، محلولهای تزریقی، واکسنهای باکتریایی و تهیه آنتی ژن، واکسنهای ویروسی، علوم حیوانات آزمایشگاهی و توسعه فرایندهای بیوتکنولوژی است.

تولید بیش از ۶۰ نوع فرآورده بیولوژیک در موسسه واکسن و سرم سازی رازی

موسسه تحقیقات واکسن و سرمسازی رازی نیز با وجود بیش از ۸۰ سال سابقه فعالیت یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین مراکز علمی و تحقیقاتی کشور شناخته می شود که در حال حاضر به تولید بیش از ۶۰ نوع فرآورده بیولوژیک در زمینه های متنوع باکتریایی، ویروسی و انگلی می پردازد.

این موسسه با تولید سالیانه بیش از سه و نیم میلیارد (دز) انواع فرآورده ها توانسته فرآورده‌های پزشکی از جمله واکسن‌های باکتریایی از جمله سه گانه ضد دیفتری، کزاز و سیاه سرفه، واکسن ‌های ویروسی از جمله سرخک، سرخجه، اوریون، فلج اطفال، واکسن ‌های انگلی از جمله لیشمانیوز جلدی، سرم از جمله ضد مارگزیدگی، ضد عقرب گزیدگی، ضد مارگزیدگی، ضد کزاز و ضد دیفتری و همچنین فرآورده‌های دامپزشکی از جمله واکسن های باکتریایی و ویروسی دام، واکسن ‌های انگلی دام و واکسن‌های زنده طیور را تولید کند و در راه خودکفایی کشور در این بخش گام های موثری بردارد.

 

*

*

Top