از ساده زیستی امام(ره) تا تخصیص بودجه ۴۰ میلیاردی برای ساخت و ساز حرم

این روزها تیتر”کاخی که به نام امام خمینی(ره) ساخته‌ شده است!” در فضای مجازی موجی به راه انداخته است که آیا اگر امام بود جرات ساخت چنین برج و بارویی را داشتید؟

پنجم خرداد ماه، جمعی از مدیران رسانه‌ها با حضور در حرم امام خمینی(ره) از پروژه ساخت و ساز حرم بازدید کردند و دراین میان برای اولین بار عکس‌هایی از صحن‌های جدید حرم در فضای مجازی منتشر شد. تصاویری که گویای فاصله میان آرمان‌های خمینی کبیر و سازه‌های عظیمی و زیبایی است به اسم او ساخته شده است.

۱۱

با نگاهی کوتاه به وصیت نامه امام خمینی(ره) می توان دریافت که ایشان به هیچ عنوان با چنین رفتارهایی موافق نبوده و هیچگاه رضایت به انجام چنین اموری نداده است.

در بخشی از وصیت نامه ایشان آمده است” به همه در کوشش برای رفاه طبقات محروم وصیت می‌کنم که خیر دنیا و آخرت شماها رسیدگی به حال محرومان جامعه است که در طول تاریخ ستمشاهی و خان‌خانی در رنج و زحمت بوده‌اند. و چه نیکو است که طبقات تمکندار به طور داوطلب برای زاغه و چپرنشینان مسکن و رفاه تهیه کنند. و مطمئن باشند که خیر دنیا و آخرت در آن است. و از انصاف به دور است که یکی بی‌خانمان و یکی دارای آپارتمانها باشد.”

حال با نگاه به چنین تصاویری و البته خواندن وصیت ایشان به هیچ عنوان نمی توان صرف هزینه ای گزاف را به نگرش و آرمان های ایشان گره زد.

۲۲۲ایشان در برخشی دیگر از وصیتشان تاکید کردند:”لکن شما برادران مؤمن با دولت و مجلس که کوشش دارد خدمت به محرومین و مظلومین و برادران سر و پا برهنه و از همه مواهب زندگی محروم نماید چرا کمک نمی‌کنید و شکایت دارید؟ آیا مقدار خدمت دولت و بنیادهای جمهوری را با این گرفتاریها و نابسامانیها که لازمه هر انقلاب است، و جنگ تحمیلی با آنهمه خسارت و میلیونها آواره خارجی و داخلی و کارشکنیهای بیرون از حد را در این مدت کوتاه مقایسه با کارهای عمرانی رژیم سابق نموده‌اید؟ آیا  نمی‌دانید که کارهای عمرانی آن زمان اختصاص داشت تقریباً به شهرها آن هم به محلات مرفه؛ و فقرا و مردمان محروم از آن امور بهره ناچیز داشته یا نداشتند؛ و دولت فعلی و بنیادهای اسلامی برای این طایفه محروم با جان و دل خدمت می‌کنند؟ شما مؤمنان هم پشتیبان دولت باشید تا کارها زود انجام گیرد و در محضر پروردگار که خواه ناخواه خواهید رفت با نشان خدمتگزاری به بندگان او بروید.”

۳۳۳

حال این سوال وجود دارد که آیا با توجه چنین نگرشی از سوی بنیانگذار انقلاب اسلامی، ساخت چنین بنایی درست و بنابر آرمان های ایشان است؟

در این میان پروژه ساخت و تکمیل حرم امام خمینی(ره) چندین سال است که به طول انجامیده و همین امر به تنهایی جای سوال و تامل دارد(!)پروژه ای که خود به تنهایی نگاه حاکم بر مدیریت مجموعه حرم شریف امام (ره) را نشان با ساخت چنین بنایی نشان داد.

طولانی شدن ساخت و ساز و تکمیل پروژه حرم علاوه بر صرف هزینه های زیاد، موجب دسترسی مناسب زائران به حرم امام(ره) شده است. حتما کسانی که در این سال ها برای زیارت به حرم مشرف شده اند با کمبود فضا و تصویر نامناسبی از ضریح و اطراف حرم به همان دلیل کمبود فضا و ساخت و ساز مواجه شده اند.

*تخصیص بودجه ۴۰ میلیاردی برای ساخت و ساز حرم امام(ره)!

در همین رابطه می توان به چند ماه قبل بازگشت. نمی توان فراموش کرد که موضوع بودجه موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) در سال ۹۴  ، موجب شد معاون مالی ـ اداری موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) به دنبال طرح برخی از مباحث درباره بودجه «تقلیل یافته» موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی واکنش نشان دهد.

وی در مصاحبه خود در ۱۰ دی ماه سال گذشته می گوید: دولت تصمیم گرفته است که پروژه فرهنگی حرم را در سال ۹۴ به پایان برساند. برای دست یابی به این هدف در سال آینده، مقرر شده به روند اجرای پروژه در سال جاری سرعت بخشیده شود. این اقدام نیازمند تأمین اعتبار ویژه ای در سال جاری از سوی دولت بود. به همین دلیل در قالب ماده ۵۶ قانون «الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت» مقرر شد، مبلغ ۴۰ میلیارد تومان از منابع بانکیدریافت شود و بازپرداخت این تسهیلات در ردیف بودجه موسسه در سال ۹۴ گنجانده شود.

به این ترتیب در اعتبارات مندرج در لایحه بودجه ۹۴ موسسه، مبلغ ۲۰ میلیارد تومان، تحت عنوان برنامه «احداث، تأمین، نگهداری و اداره اماکن و فضاهای فرهنگی» تخصیص داده شده است. اما این مبلغ، مربوط به بازپرداخت اقساط تسهیلات بانکی ای است که با هماهنگی و موافقت دولت محترم در سال جاری برای سرعت بخشیدن به روند پایان پروژه حرم مطهر از بانک ها اخذ می شود.

آیا تامین چنین بودجه هایی برای ساخت بنای مجللی که در هیچ کدام از گفتارهای امام(ره) دیده نشده است، آن هم با توجه به شرایط وجود تحریم های بی سابقه از سوی کشورهای غربی و وجود مشکلات اقتصادی، راه رهبر کبیر انقلاب که کمک به مستضعفان است را نشان می دهد یا مسیر حرکت به سمت تجمل گرایی!؟

موضوعات مرتبط

*

*

Top