میزان اعتمادافکارعمومی جهان به ترامپ

ترامپ

نتایج تازه ترین نظرسنجی نشان می‌دهد که وجه بین‌المللی آمریکا از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ به شدت بدتر شده است.

 نتایج نظرسنجی مرکز تحقیقاتی “پیو” نشان می دهد که اکثر مردم در کشورهایی که نظرسنجی در آنها انجام شده بر این باورند که وجه بین المللی آمریکا در دوره ریاست جمهوری ترامپ بدتر شده و این کشور دیگر توانایی هدایت و مدیریت جهان را ندارد.

در حالی که ۵ ماه از آغاز ریاست جمهوری ترامپ می گذرد، نظرسنجی در ۳۷ کشور نشان می دهد که میزان محبوبیت آمریکا در جهان از ۶۴ درصد در پایان ریاست جمهوری باراک اوباما به کمتر از ۴۹ درصد رسیده است. البته این افت شدید در برخی کشورها که متحد نزدیک آمریکا به شمار می روند از جمله کانادا و مکزیک و شرکای اروپایی مثل آلمان و اسپانیا شدیدتر بوده است.

ترامپ در ماه ژانویه به قدرت رسید و قول داد تا آمریکا را بار دیگر به قدرت برتر و بزرگ جهان تبدیل کند. از آن زمان تاکنون وی برنامه ها و طرح های جنجالی زیادی را مطرح و اجرا کرده است، ساخت دیوار در مرز مکزیک، لغو توافقنامه مربوط به تغییرات آب و هوایی موسوم به توافق پاریس، و متهم کردن کشورهایی مثل آلمان، کانادا و چین به اتخاذ سیاست های تجاری ناعادلانه.

ترامپ در نخستین سفر خارجی اش با استقبال گرم عربستان سعودی و اسرائیل روبرو شد ولی رهبران اروپایی استقبال سردی از وی داشتند. اختلافات بر سر هزینه های ناتو، تغییرات آب و هوایی و تجارت مانع از بهبود روابط بین آمریکا و اروپا شده است.

تنها ۳۰ درصد مکزیکی ها دیدگاه مثبتی نسبت به آمریکا دارند، این رقم در پایان دوره ریاست جمهوری اوباما به ۶۶ درصد رسیده بود. در کانادا و آلمان این رقم با ۲۲ درصد کاهش به ترتیب به ۴۳ و ۳۵ درصد رسیده است.

مرکز تحقیقاتی “پیو” افزود: کاهش میزان رضایت از آمریکا در مناطق مختلف جهان بسیار گسترده است. میزان رضایت افکار عمومی از آمریکا در کشورهای آمریکای لاتین، شمال آمریکا، اروپا و آسیا و آفریقا با کاهش همراه بوده است.

این نظرسنجی طی روزهای ۱۶ فوریه تا ۸ می از بین ۴۰۴۴۷ نفر انجام شده است. این نظرسنجی نشانگر تشدید بی اعتمادی مردم کشورهای مختلف نسبت به ترامپ است. تنها ۲۲ درصد افراد شرکت کننده در نظرسنجی ابراز اطمینان کرده اند که ترامپ عملکرد درستی برای حل و فصل مسائل و مشکلات جهانی دارد. این رقم برای اوباما به بیش از ۶۴ درصد رسیده بود.

این نظرسنجی افزود: میزان اعتماد افکار عمومی در این کشورها نسبت به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به ۲۷ درصد و نسبت به ژی جین پینگ رئیس جمهور چین نیز به ۲۸ درصد رسیده است. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان توانسته است در این نظرسنجی نظر مساعد ۴۲ درصد مردم را کسب کند و بالاترین سطح اعتماد را در بین ۴ رهبر بزرگ جهان کسب کرده است.

میزان اعتماد مردم مکزیک به ترامپ به کمتر از ۵ درصد و اسپانیایی ها به ۷ درصد رسیده است. این دو کشور پایین ترین سطح اعتماد به ترامپ را داشته اند. تنها کشورهایی که میزان اعتماد مردم آنها نسبت به ترامپ افزایش داشته است، روسیه و اسرائیل بوده اند.

ترامپ ازوقتی که به قدرت رسیده است درحال نابود کردن آمریکا است و از این کار نیز انگار خسته نمی شود.

موضوعات مرتبط

*

*

Top