حقوق بشر یا حقوق بی بشر

هر موجود زنده‌ای در جهان برای خود حق و حقوقی دارد و بموجود زنده‌ای در جهان برای خوداید هر حق و حقوقی دارد و باید ذاتی، فطری و به صرف انسان بودن از آن بهره‌مند می‌شود.

بنيان‌گذاران سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۵ طرح تشكيل اين سازمان را پياده كردند و به مهمترين موضوعی كه  در قسمت اول منشور ملل متحد ذكر شده بود یعنی نجات دادن نسل‌های آينده از جنگ و خونريزی تاکید کردند،بلافاصله بعد از آن موضوع احترام به انسان و رعایت حقوق او درحقوقبشر مطرح شد.

واژه (human riqhts) یا همان حقوق بشر پس از جنگ جهانی دوم وتاسیس سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۵ وارد محاورات روزمره شده است.

نزدیک به ۷۵ سال (دهم دسامبر ۱۹۴۸ مطابق با ۱۹ آذرماه ۱۳۲۷) از صدور اعلامیه جهانی حقوق   بشر گذشته است و تاکنون علاوه بر نشست‌های متعدد، دو اجلاس بین‌المللی مهم نیز برگزار شدهاست: نخستین اجلاس در سال ۱۳۴۷ در تهران و دیگری در سال  ۱۳۷۲ در پایتخت اتریش برگزار شد، همچنین بیش از سی سند مهم بین‌المللی در حمایت از حقوق گوناگون انسان‌ها و رفعنابرابری ها تاکنون به تصویب رسیده است.

 اعلامیه جهانی حقوق بشر

اعلامیه جهانی حقوق بشر توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۸، تا حدودی درپاسخ به جنایات جنگ جهانی دوم، به تصویب رسید. اگر چه اعلامیه جهانی حقوق بشر قطعنامه‌هایی غیر الزام آور و فاقد ضمانت اجرا بود، اما هم اکنون پایبندی و پذیرش حقوقعرفی بین‌الملل تا حدودی قواعد آن را الزام آور کرده است. اعلامیه جهانی حقوق بشر  ازکشورهای عضو می‌خواهد که برای توسعه و گسترش حقوق انسانی، مدنی، اقتصادی واجتماعی، تلاش کنند و تأکید می‌ کند که این حقوق بخشی از بنیاد آزادی، عدالت و صلح در جهاناست. اعلامیه‌های بین‌المللی تلاش می‌کردند به طور قانونی در راستای محدود کردن دولت گامبردارند و سیستم جدیدی را پایه‌گذاری کنند که در آن شهروندان و دولت در قبال هم حق و وظیفهداشته باشند. از جمله حقوق افراد در این اعلامیه می‌توان به حق زندگی، منع شکنجه، منعبرده‌داری، آزادی بیان و فکر و مذهب، حق مباحثه، توجه به نسل‌های آینده و تجارت اشاره کرد.

اما در تقابل با حقوق بشر؛ حقوق بشر آمریکایی نیز وجود دارد. حقوق بشری که فقط برای آمریکا و طرفدارانش مطلوب است  اما پهنایی به گستره تاریخ دارد.

 

 نکته آنجایی جالب‌ می‌شود که بدانیم حقوق بشر آمریکایی جنبه جهانی هم دارد، کودتاهای ۱۹۵۲ کوبا، ۱۹۵۳ ایران، ۱۹۶۳ عراق، ۱۹۶۴ برزیل، ۱۹۷۱ بولیوی، بمباران شیمیایی سردشت و بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی و جنگ ویتنام تنها نمونه‌هایی از اقدامات مداخله جویانه ایالات متحده محسوب می‌شوند به این فهرست، جنگ‌های داخلی ۱۹۴۹ یونان، ۱۹۵۴ گواتمالا و جنگ‌های بین‌المللی ۲۰۰۱ افغانستان و ۲۰۰۳ عراق را نیز باید افزود.متوسط درآمد سیاه پوستان، سالانه ۵۶ درصد سفیدپوستان است. از طرفی نرخ بیکاری سیاهپوستان نیز دو برابر سفیدپوستان است . بسیاری از سیاهان شغل ثابت و دائمی ندارند و فاقدامنیت شغلی هستند. سیستم قضایی و انتظامی آمریکا نیز نسبت به سیاه پوستان عدالت رارعایت نمی کند، امروزه درصد بالایی از زندانیان آمریکا را سیاه پوستان تشکیل می دهند. طبقمطالعاتی که از سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۹ انجام گرفت، با بررسی ۱۲۰۰۰ مورد محکوم قضایی در ایالتجورجیا، معلوم شد که، اگر سیاه پوستی یک سفیدپوست را بکشد، ۷/۳ برابر بیشتر احتمال میرودکه به اعدام محکوم شود.غرب امروز حقوق بشر را مخصوص به انسان های غربی می‌داند و برای جهان سوم و کشورهایتحت ستم و استعمار هیچ حقی قائل نیست چرا که  هرگاه در این باره نسبت به جهان سوم سخنمی‌گوید، غرض و هدفی سیاسی دارد. وجود اغراض و اهداف سیاسی او در ایران کاملا محسوساست، علی رغم تصویب مقررات و انتشار اعلامیه‌های فوق و پس از گذشت سال‌های متمادی ازآنها، مکرر دیده شده که قدرت‌های بزرگ غرب به بهانه اشاعه اصول انسانیت و تمدن، دست بهشرم‌آورترین اعمال در کشورهای آفریقایی، آسیایی و آمریکای لاتین زده اند. سرگذشت سیاهاستعمار قدیم و جدید برای ملت‌های این مناطق از جمله  ایران که بیش از یک قرن از آن رنج برده‌اند،فراموش نشدنی است.

کشورهای اسلامی هنوز هم مورد غارتگری استعمارگران هستند، همه روزه به بهانه‌های مختلف،سرمایه‌ها و ذخائر مادی و معنوی آنان از سوی کشورهای بزرگ غربی به تاراج می‌رود، در حالی کهدر کنار این ستم و اجحاف، غرب از سردادن شعار طرفداری از حقوق بشر نیز دست برنمی‌دارد و ایندقیقا به آن علت است که غرب حقوق بشر را مخصوص به خود می‌داند و شاهد گویای آن سکوتمجامع غربی در قبال تجاوز و جنایات صهیونیست‌ها در فلسطین و حمایت از آنهاست.

 سیاست‌مداران آمریکایی بر این باور هستند که سیاست همه بد است  و تنها سیاست آمریکایی ها برتر است، این در حالی است که همه و حتی خود آنها می‌دانند که این موضوع کاملا برعکس است. امریکایی‌ها هم چون کبک سر خود را در برف فرو برده‌اند و خیال می‌کنند که همه چیز آرام است. باید ببینیم این کبک آمریکایی‌ چه زمانی سر از برف بیرون می‌آورد و با واقعیت روبرو می‌شود.

موضوعات مرتبط

*

*

Top