نظر یک کارشناس روانشناسی درباره بازی های رایانه ای

 

آن چه که بیشتر نوجوانان و جوانان را اسیر خود کرده همان چیزی است که به آن «بازی‌های رایانه‌ای» می‌گویند و این همان معضلی است که اگر به موقع درمان نشود و تحت کنترل قرار نگیرد به تهدیدی بزرگ برای قشر جوان تبدیل می‌شود و این امر می‌تواند به بروز بیماری‌های  روانی و افسردگی در میان جوانان منجر شود.

پرداختن به مشکلات و مضرات استفاده از بازی‌های رایانه‌ای و استفاده بیش از حد از فضای مجازی در رسانه‌های مختلف قابل توجه بوده است اما هر اندازه به این مسئله مهم پرداخته شود کافی نیست چرا که هنوز بسیاری از والدین نسبت به خطرات استفاده بیش از حد از این بازی‌ها بی‌اطلاع هستند و نمی‌دانند که اگر فرزندانشان در گرداب بازی‌های رایانه‌ای گرفتار شوند به راحتی نمی‌توانند از آن خلاصی یابند.

نباید فراموش کرد که هدف اصلی از خرید کامپیوتر و ارتباط با شبکه اینترنت در خانواده‌ها، دسترسی به اطلاعات، آموزش و استفاده از فضای مجازی و مناسب است اما اگر این اهداف در مسیر درستی قرار نگیرد و به انحراف کشیده شود نه تنها اهداف آموزشی تامین نخواهد شد بلکه در کنار آن ده‌ها مشکل فرهنگی و اجتماعی نیز ایجاد خواهد شد.


فضای مجازی چیست؟

فضای سایبری یا مجازی به یک محیط الکترونیکی گفته می‌شود که در آن رد و بدل کردن اطلاعات صورت می‌گیرد و ارتباطاتی ایجاد می‌کند که فراتر از مرزهای جغرافیایی است.

فضای مجازی دیوارهای فاصله را حذف و اطلاعات و پیام‌ها را به مخاطبان انتقال می‌دهد.

مجازی بودن این محیط به معنای غیرواقعی بودن آن نیست چرا که همان ویژگی‌های تعاملات و تبادلات اطلاعات در دنیای خارج را دارد و به همان اندازه هم مسئولیت‌آور است به همین دلیل تاثیر زیادی بر روابط انسان‌ها می‌گذارد.

«سهیل عتیقه‌زاده» کارشناس روانشناسی درباره استفاده نوجوانان و جوانان از اینترنت و به‌ویژه بازی‌های رایانه‌ای می‌گوید: کودکان و نوجوانان به دلیل اینکه در مرحله تکوین و تکمیل شخصیتی قرار دارند و هویت آنان در حال شکل‌گیری است از فضای مجازی و اینترنت بیشترین آسیب را می‌بینند، به‌ویژه اگر به هنگام استفاده از رایانه کنترلی بر فعالیت آنان صورت نگیرد.

وی معتقد است، اگر از اینترنت استفاده صحیح به عمل آید در جای خود بسیار مفید و سودمند است چرا که تبادل اطلاعات تقریبا رایگان است، انرژی و وقت کمتری می‌گیرد و جنبه آموزشی هم دارد اما اگر خدای ناکرده به انحراف کشیده شود و اهداف دیگری مورد نظر باشد آسیب‌ها و ضررهای جدی به کاربران وارد خواهد کرد.

این روانشناس اضافه می‌کند: از آنجا که در فضای مجازی کاربران و مخاطبان ناآشنا هستند، می‌توانند با شخصیت‌ها و مشخصاتی که ساخته و پرداخته خودشان است با یکدیگر به صحبت رد و بدل  کردن اطلاعات بپردازند و همین مسئله شرایط تاثیرپذیری و آسیب‌رسانی آن را افزایش می‌دهد. آسیب‌هایی که نه تنها فرد بلکه هویت فرهنگی جامعه را نشانه می‌گیرد و حتی در برخی از موارد این آسیب‌ها منجر به ارتکاب جرایم و اعمال غیرقانونی می‌شود.

 

موضوعات مرتبط

*

*

Top