عروسک و اسباب بازی… ایرانی یا خارجی…؟!

مقدمه:

خوب شاید برای شما جالب باشد که یکی از مشکلات کشور و اقتصاد ما همین عروسک ها یی است که در دست کودکان شماست….

اگر میدانستید این واردات اسباب بازی های خارجی چه بلایی سر تولید کنند گان ایرانی می آورد…شاید هرگز آنها را نمی خریدید…

مشکلات تولید:

تولید کنند گان ما نیز همواره با مشکلات تولید مواجه هستند….اکثر مواد مورد نیاز برای ساخت عروسک و اسباب بازی های مختلف در کشور ما موجود نیست….بنابر این باید مدت زمانی حدود ۶ ماه را برای تهیه مواد از کشور های مختلف بکند مثلا این نوع چشم و پارچه و…مشکل بعدی دستگاه های مورد نیاز برای تولید است… در واقع اکثر کشورهای تولید کننده اسباب بازی تجهیزات و دستگاه های مخصوص برش و دوخت و غیره است اما کارگاه های تولید کشور ما هنوز با همان روش های قدیمی و برش با قیچی درحال ساخت عروسک ها هستند و جا دارد که این فناوری ها در کشور ما بومی سازی شود تا این مشکلات بر طرف شود….

 

 

مشکلات فروش:

مشکل دیگری که برای فروش اسباب بازی های داخلی داریم نداشتن انیمیشن بسیاری از عروسک هاست…مثلا کارتون شکرستان یک فروشگاه در تهران دارد و به گفته ی مدیر فروشگاه فروش خوبی نیز دارد اما چرا؟! خوب مشخص است که انیمیشن این شخصیت های عروسکی طرفداران زیادی اعم از رز و درشت دارد….بر فرز  که ما بخواهیم شخصیت مانند شهید همت را برای کودکانمان معرفی کنیم….فورا یک عکس بسیار جدی از شهید همت را جلد یک کتاب میکنیم و میگوییم خوب مشکل برطرف شد.. در واقع این نیست…مثلا ما میتوانیم انیمیشن درباره کارهای شهید همت و یا یک بازی کامپیوتری از عملیات های این شهید والامقام بسازیم و اگر کیفیت این کارها بالا باشد قطعا نوجوانان ما علاقه پیدا میکنند تا عروسک یا مجسمه و یا حتی پوستر این شهید را داشته باشند….مشکل دیگر ما نبودن قانونی بر علیه کپی کردن عروسک هاست …. مثالا عروسک شخصیت جناب خان را در بسیاری از دست فروش ها خواهید دید درصورتی که در کشور های دیگر کپی کردن جرم است و همینطور برای فروش اسباب بازی ها فروشگاه های مخصوص داریم و در کشور ما باید فرهنگ سازی شود….

چاره چیست؟!

اگر ما برای فرزندانمان و فرهنگ کشورمان اهمیت میدهیم باید کودکانمان را با فرهنگ و تمدن کشورمان آشنا سازیم…. اما تمامی کارها به ما ربطی ندارد و فقط بخش فرهنگ سازی بر عهده ماست…کارهای دیگر را باید مسئولین و تولید کنند گان انجام دهند و سعی کنند با کمترین هزینه بالاترین کیفیت ممکن را عرضه کنند که اگر این اتفاق بیافتد قطعا کشور ما که صادراتش در زمینه اسباب بازی ۰ است کم کم افزایش خواهد یافت…
محمدرضا دست پیش

موضوعات مرتبط

*

*

Top