نماینده ی تراز انقلاب اسلامی

برخی از ویژگی‌ های نمایندگان در تراز انقلاب اسلامی و ملت ایران از زبان رهبر انقلاب و امام خمینی(ره) به شرح زیر است:

١- انقلابی و استكبارستیز
نماینده تراز انقلاب اسلامی کسی است كه به استكبارستیزی به‌عنوان اصل ثابت سیاست‌های نظام باور دارد و از تهدیدات نظام سلطه ترسی به خود راه نمی دهد. در همین راستا، یكی از مطالبات جدی مقام معظم رهبری از نمایندگان مجلس، ایستادگی و پایداری در مقابل زیاده خواهی های قدرت‌های جهانی است: «نكته بعدی هم این است كه مجلس باید مجلسی باشد كه بتواند در مقابل زورگویی‌ ها و زیان‌خواهی‌ ها و مرعوب كردن‌ها و تطمیع كردن‌های قدرتمندان جهانی بایستد و مصالح كشور و ملت را محاسبه كند و دنبال آن برود.»

٢- تكلیف‌گرا و ولایت‌ محور

اعتقاد به جامعیت دین اسلام و ولایت مطلقه فقیه، از دیگر وی‍ژگی‌های نماینده تراز انقلاب است. تقید به ولایت، نه در حد تظاهر زبانی بلكه در مقام عمل است؛ یعنی حتی در گفتار و كلام خویش هم نباید به خود اجازه دهد كه عقب‌ تر یا جلوتر از رهبری حركت كند. باید مواضع رهبری را موضع خویش دانسته، دستورات ایشان را مطاع باشد و احكام و فتاوای معظم‌له را فصل‌الخطاب بداند.

فرد مدعی صلاحیت نمایندگی مردم، باید باور داشته باشد كه اسلام دارای نظام سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و … است و می‌تواند به همه نیازهای فردی و اجتماعی، مادی و معنوی انسان پاسخ مثبت دهد؛ از این رو، كسانی كه ولایت فقها را در امتداد ولایت پیامبر(ص) و امامان معصوم(ع) نمی‌دانند و به هر دلیلی، ولی فقیه را محدود به قانون اساسی دانسته، مشروعیت آن را از ناحیه مردم می‌دانند، در زمره صالحان برای ورود به مجلس تراز انقلاب قرار نمی‌ گیرند؛ چرا كه این افراد در التزام عملی به رهنمودهای ولایت فقیه نیز به بهانه قانون‌گرایی تشكیك خواهند كرد. مجلس ششم و رفتار سیاسی برخی از نمایندگان این مجلس، نمونه خوبی از رفتار غیر ولایی است.

مقام معظم رهبری در این خصوص می فرمایند: «اگر كسی در نظام جمهوری اسلامی در مسئولیتی مشغول كار است؛ ولی آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی را آن طوری كه امام بزرگوار ترسیم كرده است و در قانون اساسی تجسم پیدا كرده است در دلش قبول ندارد، اشغال آن پست برای او حرام شرعی است.»

٣- مردمی و ساده‌ زیست

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در اولین دیداری كه با نمایندگان منتخب مجلس هفتم داشتند، به آن‌ها توصیه كردند: «نماینده مردم باید نماینده توده مردم باشد؛ به‌خصوص نماینده كسانی باشد كه به حضور نماینده‌ شان در سطوح تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی كشور بیشتر نیاز دارند؛ آن‌ هایی كه دستشان به جایی نمی‌ رسد و محرومیت بیشتری را دارند. پس در درجه اول، نمایندگی از مردم محروم را برای خودتان تعریف كنید. درست است كه هر یك از شما نماینده همه ملت ایرانید؛ نماینده جمع خاصی، نماینده آن منطقه و نماینده فقط رأی‌دهندگان نیستند – مجلس، نماینده همه ملت ایران است – اما در عین‌ حال، برخی از اقشار ملت ایران به حضور نماینده خود در مناطق تصمیم‌گیری نیاز دارند؛ چون محرومند، چون مشكلات دارند، چون از فقر و كمبود امكانات و تبعیض‌ها رنج می‌برند و از فسادهایی كه دیگران به راه می‌اندازند، آن‌ها صدمه می‌بینند. بنابراین خودتان را در درجه اول، نماینده این‌ها بدانید.»

ایشان همچنین در جمع مردم استان كردستان‏ در میدان آزادی سنندج‏، انتخاب مسئول ساده‌زیست را مهم‌ترین عامل حركت مردم به سمت دوری از اشرافیت می‌دانند و بیان می‌دارند: «بهترین، آن كسی است كه درد كشور را بفهمد، درد مردم را بداند، با مردم یگانه و صمیمی باشد، از فساد دور باشد، دنبال اشرافی‌گری خودش نباشد. آفت بزرگ ما اشرافی‌گری و تجمل‏ پرستی است.»

٤- وابسته نبودن به كانون‌های قدرت و ثروت

به‌طور طبیعی، جریانات سیاسی و كسانی كه به هر ترتیبی برای رأی آوردن یك كاندیدا سرمایه‌گذاری مالی می‌ كنند، چشمداشت‌ هایی نیز دارند. دقیقا این همان خطری است كه انتخابات را در كشور اسلامی بی‌ هویت می‌سازد و نماینده مجلس، وام‌دار كانون‌های قدرت و ثروت می گرداند. به عبارتی، نماینده‌ای كه به هر قیمت، به دنبال كسب پیروزی در انتخابات است و فاقد مبانی و استقلال فكری باشد، نخواهد توانست به سهم خود در تكوین مجلس تراز انقلاب، ایفای نقش كند. امام راحل و مقام معظم رهبری، همواره و در هر انتخاباتی به نوعی به این نكته تذكر داده‌اند:

«اگر دیدید كسی است كه دارد پول به مردم می‌دهد یا دهن آن‌ها را برای این‌گونه كارها شیرین می‌كند، بدانید كه این طور آدم‌ها، آدم‌های نامناسبی هستند، وقتی معلوم شد كه این‌ها كسانی هستند كه می‌خواهند به خاطر امور مادی و در راه كسب متاع دنیوی، مسند باارزشی را كه برای مردم قانون وضع می‌كند، غصب كنند، بایستی جلوی آن‌ها را بگیریم.»

« اگر كسی فاسد است، نباید وارد مجلس شود، حالا فساد اعم است از فساد مالی و فسادهای گوناگون اخلاقی و یا عقیدتی و سیاسی، همه این‌ها فساد است.»

٥- عدالت‌ خواه، فسادستیز و حامی محرومان

از دیگر ویژگی‌ های نماینده تراز انقلاب اسلامی، عدالت‌خواهی، فسادستیزی و حمایت از طبقه محروم و مستضعف جامعه است. «بر اساس اسلام عزیز در كمیسیون‌ها با طرح قوانین و لوایح به سمتی حركت كنند كه مشكلات اساسی كشور مرتفع و سیاست‌های زیر بنایی كشور در امور فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی و سیاسی در راستای كمك به محرومین و رفع استضعاف مدون و به مورد اجرا در آید.»

مقام معظم رهبری در این‌باره می‌فرمایند: «اصلح یعنی چه؟ اصلح یعنی كسی كه برای ریشه‌كنی فقر و فساد عزم جدی داشته باشد. یعنی كسی كه به حال قشرهای محروم و مستضعف دل بسوزاند. اصلح كسی است كه هم به ترقی و پیشرفت كشور و توسعه اقتصادی و غیر اقتصادی بیندیشد، هم زیر توهمات مربوط به توسعه، آنچنان محو و مات نشود كه از یاد قشرهای مظلوم و ضعیف غافل بماند. اصلح كسی است كه به فكر معیشت مردم، دین مردم، فرهنگ مردم و دنیا و آخرت مردم باشد. اصلح كسی است كه بتواند این بار عظیم را به دوش بگیرد. هركسی نمی‌تواند این بار را به دوش بگیرد. نشاط و حوصله و همت و قدرت لازم و هوشمندی لازم دارد.»

٦- شجاع و مدافع حق

ایمان، شجاعت، پایبندی به ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی، معیار انتخاب وكیل شایسته از منظر امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب است. امام در این‌باره، شهید مدرس را الگوی نمایندگی ملت ایران برای همه زمان‌ها اعلام می‌كنند و انتظار دارند نماینده اگر لازم باشد، حتی یك‌تنه در مقام دفاع از حق با شجاعت ایستادگی كند: «سعی كنید مثل مرحوم مدرس را انتخاب كنید، البته مثل مدرس كه به این زودی‌ها پیدا نمی‌شود، شاید آحادی مثل مدرس باشند. كسانی را كه انتخاب می‌كنید، باید مسائل را تشخیص دهند، نه از افرادی باشند كه اگر روس یا آمریكا یا قدرت دیگری تشری زد، بترسند، باید بایستند و مقابله كنند.»

مقام معظم رهبری نیز در این‌باره می‌ فرمایند: «دنبال آدم‌های مؤمن و شجاع و انقلابی و كسانی كه بتوانند قدرت این ملت را- كه در سایه ارزش‌های انقلابی است- حفظ كنند، باشید؛ كسانی كه وقتی قوانینی می‌گذارند و موضعی می‌گیرند و نطقی می‌كنند، همه در این جهت باشد.»

« مرعوب شدن، صفت خیلی بدی است. حالا یك وقت انسان در خانه خودش نشسته است و مرعوب می‌شود، این یك نفر آدم است؛ اما یك وقت در مسند مسئولیتی نشسته است، در مجلس است، در دولت است، او اگر مرعوب شد، واویلاست.»

٧- بصیر و دشمن‌شناس و دارای موضع روشن در قبال فتنه و انحراف

نماینده در تراز انقلاب نه‌ تنها باید از بصیرت لازم برای تشخیص دوستان و دشمنان انقلاب در هر برهه‌ای برخوردار باشد، بلكه باید موضع روشنی هم در قبال آن‌ها اتخاذ كند. در وضعیت فعلی، شناخت جریان فتنه و تجدیدنظرطلب كه در انتخابات ١٣٨٨ شكست سنگینی خورده – و راهبردهای آن‌ها و رصد و پیگیری خط ارتباطی آن‌ها با خارج، از ویژگی‌های یك نماینده انقلابی است.

موضوعات مرتبط

*

*

Top