آخرین نظر امام خمینی در اولین سند مبارزاتی ایشان بود

به گزارش رجانیوز- حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان شامگاه جمعه در مراسم رحلت حضرت امام خمینی(ره) که در آستان مقدس امامزاده شاهرضا(ع) برگزار شد، اظهار کرد: حضرت امام خمینی(ره) سالها پیش از ۱۵ خرداد سال ۴۲ اولین اطلاعیه انقلابی خود را صادر کردند و تا آخر عمر بر سر آن اطلاعیه ماندند.

در تاریخی ترین سند مبارزاتی امام خمینی که در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۲۳ در شهر قم برای دعوت علما و عموم مردم به قیام برای خدا صادر نمود اینگونه آمده است  « بسم الله الرحمن الرحیم –  قال الله تعالی: قُلْ انَّما اعِظُکُم بِواحِدَةٍ أنْ تَقُومُوا لِلّهِ مَثنی‌ وَ فُرادی‌ . خدای تعالی در این کلام شریف، از سرمنزل تاریک طبیعت تا منتهای سیر انسانیت را بیان کرده، و بهترین موعظه‌هایی است که خدای عالم از میانه تمام مواعظ انتخاب فرموده و این یک کلمه را پیشنهاد بشر فرموده. این کلمه تنها راه اصلاح دو جهان است. قیام برای خداست که ابراهیم خلیل الرحمن را به منزل خلّت رسانده و از جلوه‌های گوناگون عالم طبیعت رهانده.
خلیل آسا درِ علم الیقین زن ندای «لا احبّ الآفلین » . قیام للَّه است که موسی کلیم را با یک عصا به فرعونیان چیره کرد و تمام تخت و تاج آنها را به باد فنا داد و نیز او را به میقات محبوب رساند و به مقام صَعْق و صَحْو کشاند. قیام برای خداست که خاتم النبیین – صلی الله علیه و آله – را یک تنه بر تمام عادات و عقاید جاهلیت غلبه داد و بتها را از خانه خدا برانداخت و به جای آن توحید و تقوا را گذاشت» صحيفه نور، ج ۱، ص ۲۱

*

*

Top