جایگاه شورای نگهبان در کلام امام خمینی(ره)

شورای نگهبان در نظام اسلامی دارای جایگاه نظارتی است. این شورا بر قوانین مجلس نظارت دارد. یکی دیگر از وظایف نظارتی آن نظارت بر انتخابات و صلاحیت های کاندیداهای انتخابات می باشد. از این روی بررسی نقش و جایگاه این نهاد نظارتی از زبان و کلام بنیان گذار نظام اسلامی امام خمینی(ره) دارای اهمیت به  سزایی است:

۱- صددرصد موافق شورای نگهبان : «من با نهاد شورای نگهبان صددرصد موافقم و عقیده ام هست که باید قوی و همیشگی باشد.» (۱۱/۰۶/۱۳۶۳)

۲- مخالفت با اسلام : «درکشوری که قانون حکومت نکند، خصوصاً، قانونی که قانون اسلام است، این کشور را نمی توانیم اسلامی حساب کنیم. کسانی که با قانون مخالفت می کنند، این ها با اسلام مخالفت می کنند. کسانی که با مصوبات مجلس بعد از این که شورای نگهبان نظر خودش را داد باز مخالفت می کنند، این ها دانسته یا ندانسته با اسلام مخالفت می کنند.» (۱۸/ ۰۳/۱۳۶۰)

۳- مخالفت با شورای نگهبان دیکتاتوری است : «دیکتاتوری همان است که نه به مجلس سر فرود می آورد، نه به قوانین مجلس و نه به شورای نگهبان و نه به تأیید شورای نگهبان.» (۱۸/ ۰۳/۱۳۶۰)

۴- تضعیف و توهین شورای نگهبان امری خطرناک : «من به این آقایان هشدار می دهم که تضعیف و توهین به فقهای شورای نگهبان امری خطرناک برای کشور و اسلام است. همیشه انحرافات به تدریج در یک رژیم وارد می شود و در آخر، رژیمی را ساقط می نماید.» (۲۵/۰۲/۱۳۶۳)

۵- کار صحیح و در راه خدا باعث توهین و اهانت به شورای نگهبان : «از تحمل زحمات و رنج های شما تشکر می کنم. شما توقع نداشته باشید که مورد اهانت واقع نشوید. همه می دانید تا کسی کاری انجام ندهد، کسی به او توهین نمی کند. هیچ کدام از ما نباید انتظار تعریف را داشته باشیم. باید به حکم خدا عمل کنیم و به این هم کاری  نداشته باشیم که چه کسی از این  کاری که برای خدا می کنیم، خوشش می آید و یا چه کسی بدش می آید». (صحیفه امام، ج ۱۷، ص ۴۴۲ – ۴۴۱)

۶- انجام وظایف با تکیه برخدا و با قاطعیت : «به شورای نگهبان تذکر می دهم که در کار خود استوار باشید و با قاطعیت و دقت عمل فرمایید و به خدای متعال اتکال کنید.» (۲۵/۰۲/۱۳۶۳) و در جایی دیگر می فرمایند: «به  هیچ وجه گوش به حرف عده ای که می خواهند یک دسته کوچک مردم ما خوششان بیاید و به اصطلاح مترقی هستند، [ندهید] قاطعانه با این گونه افکار مبارزه کنید. خدا را در نظر بگیرید. اصولاً آنچه که باید در نظر گرفته شود، خداست» (۳۰/۰۴/۱۳۵۹)

 

hashemi-rafsanjani۱۲ بهممن سال ۱۳۹۴ هاشمی رفسنجانی : عده‌ای صلاحیت شخصیتی که اشبه جدش امام خمینی است را قبول نمی‌کنند، باید از آنها پرسید پس شماها خودتان صلاحیت خودتان را از کجا آورده‌اید؟ چه کسی به شما صلاحیت داده است، چه کسی به شما اجازه قضاوت داده است، چه کسی به شما اختیارات، اسلحه، تریبون، تریبون نماز جمعه و صدا و سیما داده است؟ اگر امام نبود، اگر آن نهضت نبود، اگر آن اراده مردمی نبود شماها هم نبودید؛ به بیت امام بد کردید و زمانی که باید در این دوران به بیت امام تبریک می‌گفتید تبریک بدی گفتید خداوند از سر تقصیرتان بگذرد و باید عذرخواهی کنید.

در جلسه مجمع: عرصه انتخابات آینده می‌تواند موجب افتخار دیگری برای کشور باشد، به شرط اینکه قانون و اخلاق و آداب اسلامی در آن رعایت شود و در پی حذف یک گروه و میدان دادن به گروه دیگر نباشیم و تصمیم‌گیران باید سعی کنند، همه در عرصه انتخابات حضور داشته باشند. 

در دیدار رئیس و اعضای خانه کشاورز: فیلتر بررسی صلاحیت نامزدها نباید برای بعضی ها غیرقابل عبور و برای بعضی‌ها دیگر سهل و آسان باشد.

 حسن روحانیهمه از نظر دولت برابرند و آن جایی که باید بگوید فردی برای شرکت در انتخابات صالح است یا نه، هیأت‌های اجرایی هستند و ما هیأت اجرایی نداریم که یک جناح را تأیید صلاحیت کند و یک جناح دیگر را تأیید صلاحیت نکند.. شورای محترم نگهبان ناظر است نه مجری. مجری انتخابات دولت است. دولت مسئول برگزاری انتخابات است و دستگاهی هم پیش‌بینی شده که نظارت کند تا خلاف قانون صورت نگیرد. شورای نگهبان چشم است و چشم نمی‌تواند کار دست را بکند، نظارت و اجرا نباید مخلوط شوند باید به قانون اساسی کاملاً توجه کرده و عمل کنیم

در جمع استانداران: ما هم به تبعیت از مقام معظم رهبری تأکید داریم که در بررسی صلاحیت ها باید مر قانون ملاک عمل باشد و نه مر سلیقه. آیا ما باید یک جناحی در کشور را که جمعیت خود و هوادارانش به چیزی حدود ۱۰ میلیون نفر می‌رسد ، نادیده بگیریم؟ آیا باید قانون اساسی را اینگونه تفسیر و اجرا کنیم؟مجلس شورای اسلامی ، نامش خانه ملت است نه خانه یک جناح؛ بگذاریم خانه ملت آینه واقعی ملت باشد و متعلق به همه مردم. معیار در همه مراحل باید فقط قانون باشد.

در حرم امام خمینی(ره): انتظار این است که شورای محترم نگهبان امید بیشتری به جامعه ما برگرداند و مردم با فضای بازتر، توان انتخاب بیشتر و رقابت گسترده تری در انتخابات ۷ اسفند مواجه باشند.دری نجف آبادیشورای نگهبان و هیات مرکزی نظارت، در اسرع وقت بازنگری حکیمانه در خصوص رد صلاحیت‌ها و عدم احراز صلاحیت‌ها و به ویژه تعیین تکلیف آنها داشته باشند و آنها که احراز صلاحیت نشده‌اند غربال شوند تا نتیجه نهایی مشخص و تکلیف داوطلبان احراز صلاحیت نشده مشخص شود.

 

 Abdolreza-Rahmani-Fazli

رحمانی فضلی : کمبود وقت نبايد منجر به عدم احراز صلاحيت افراد شود، چرا که در اسلام اصل بر برائت است. اگر شوراي نگهبان به قانون عمل کند، انتخابات کاملا شفاف خواهد بود. انتخابات براي ما «مشروعيت» و هم «مقبوليت» مي آورد. تا مردم به نامزدها راي ندهند که آنها نماينده مجلس يا رئيس جمهور نمي شوند! از اين رو ما مشروعيت و مقبوليت سياسي مان را از انتخابات داريم که بايد کاملا سالم و قانوني برگزار شود.

 حداد عادلحداد عادل : شاید برخی جناح‌ها ردصلاحیت نامزدهای خود را مغایر با حضور پرشور مردم در انتخابات بدانند ولی اگر بر اساس قانون باشد، مغایرتی ندارد. به شورای نگهبان نیز توصیه می‌کنیم در بررسی صلاحیت‌ها، قانون را نه یک کلمه بیش و نه یک کلمه کم در پیش رو داشته باشد.

 

 حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیاحجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا : شورای نگهبان باید همچون فیلتری قاطع، صلاحیت کاندیداها را بررسی کند و تحت تاثیر فضاسازی‌های احتمالی قرار نگیرد. این شورا یقینا می‌تواند پاسخ هر تصمیمی را که می‌گیرد، بدهد. چهره‌های سیاسی که در فتنه ۸۸ نقش داشتند نباید انتظار تایید صلاحیت از شورای نگهبان داشته باشند.

 

 علی مطهریخبر رد صلاحیت بسیاری از افراد منتقد از جمله خودم را برای انتخابات مجلس شورای اسلامی شنیدم. به نظر می‌رسد که هیئت‌های نظارت استانها در مجموع حق‌الناس را رعایت نکرده‌اند و بسیاری از افراد خوش‌فکر را به صرف منتقد بودن، رد صلاحیت کرده و با محروم نمودن مردم از انتخاب آنها نوعی تعیین تکلیف برای مردم و دخالت در نتیجه انتخابات و ترکیب مجلس آینده کرده‌اند. امیدوارم شورای نگهبان توجه کافی به حقوق مردم و حق‌الناس داشته باشد و این افراط را تعدیل کند.

 سید مهدی طباطبایی : اtabatabaiمید است در شورای نگهبان حرمت این شورا را نگهداشته و بعد از آن به دیگران توصیه داده و بخواهند از آن ها که بیشتر رعایت کنند. ممکن است شرایطی پیش آید و نظراتی داده شود که مخل بر ورود همگان به انتخابات باشد که مصیبتی بزرگ است.

 

  

 

موضوعات مرتبط

*

*

Top